urosal logo

Higiena układu moczowego – jak wspomóc jego pracę po zapaleniu?

Zapalenie pęcherza moczowego i ogólnie zakażenia dróg moczowych nie należą do rzadkich chorób i mają tendencję do nawrotów - Urosal

Zapalenie pęcherza moczowego i ogólnie zakażenia dróg moczowych nie należą do rzadkich chorób i mają tendencję do nawrotów. Warto wiedzieć, jak dbać o pęcherz moczowy, a także o nerki po przebytym zapaleniu układu moczowego. Są na to proste sposoby, które stosowane regularnie w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko stanu zapalnego w przyszłości.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny i objawy.

Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny błony śluzowej tego narządu wywołany w większości przypadków przez obecność bakterii. Do zakażenia może dojść na wiele sposobów. Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego i ogólnie zapalenia układu moczowego u kobiet należy zakażenie bakterią Escherichia coli, która naturalnie występuje w okolicy odbytu [1]. Z uwagi na budowę anatomiczną żeńskich okolic intymnych i cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, bakterie mogą zostać przeniesione przez nieuwagę podczas czynności higienicznych lub w wyniku stosunku seksualnego do cewki moczowej, skąd mają łatwą drogę do pęcherza. W przypadku mężczyzn zapalenie układu moczowego najczęściej spowodowane jest zaleganiem moczu w pęcherzu, co może być konsekwencją na przykład kamicy nerkowej lub problemów z prostatą [1]. Powodem  może być również zakażenie podczas cewnikowania.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego to pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu, parcie na mocz, ból w podbrzuszu i podwyższona temperatura, czasami także krwiomocz. W niektórych przypadkach może pojawić się także nietrzymanie moczu spowodowane naglącym parciem na pęcherz. Ta dolegliwość zazwyczaj mija po wyleczeniu stanu zapalnego [2]. Warto podkreślić, że nietrzymanie moczu, które może być niezależne od zapalenia układu moczowego, jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zakażenia dróg moczowych i zapalenia pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego – metody leczenia

Zapalenie pęcherza moczowego w większości przypadków wymaga leczenia za pomocą antybiotyku – zwykle podaje się antybiotyk o szerokim spektrum działania [1]. Alternatywnie lub pomocniczo można zastosować, po konsultacji z lekarzem, lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, na przykład Urosal, który nie jest antybiotykiem, ale ma działanie odkażające, a dodatkowo przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy podejrzeniu powikłanego zapalenia układu moczowego, lekarz zleca badanie moczu z posiewem, co pomaga ustalić konkretny rodzaj drobnoustrojów odpowiedzialnych za stan zapalny i dobranie odpowiedniego antybiotyku.

Jak dbać o pęcherz moczowy po przebytej chorobie?

Profilaktyka zakażeń powinna być podstawową zasadą higieny układu moczowego. Istotną jej częścią jest picie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody) w ciągu dnia. Dla osoby dorosłej to przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, co pozwala nie tylko utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu, ale także usuwać z dróg moczowych i pęcherza moczowego szkodliwe bakterie. Ważne jest również odpowiednio częste oddawanie moczu – niewskazane jest jego przetrzymywanie w pęcherzu przez zbyt długi czas. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy powinni pamiętać również o tym, by pęcherz opróżniany był całkowicie – w przypadku trudności z oddawaniem moczu należy skonsultować się z lekarzem urologiem. Paniom aktywnym seksualnie zaleca się picie szklanki wody przed stosunkiem i oddanie moczu niedługo po jego zakończeniu, co pomaga usunąć bakterie z cewki moczowej [1]. Należy też przestrzegać prawidłowej higieny intymnej – kobiety powinny podmywać się w kierunku od cewki moczowej/ pochwy do odbytu, nigdy na odwrót [1].

Po przebytym zapaleniu pęcherza warto profilaktycznie pić herbatki ziołowe o działaniu przeciwzapalnym, na przykład z rumianku czy dziurawca. Sprawdzonym sposobem zapobiegającym nawrotom stanów zapalnych jest również picie soku z owoców żurawiny, którego składniki mają właściwości zapobiegające przyleganiu bakterii do błony śluzowej pęcherza moczowego.

Bibliografia:

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 30.11.2022.

 

  1. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 30.11.2022.

 

  1. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 30.11.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.