Zapalenie pęcherza moczowego to dość częsta dolegliwość, która powoduje spory dyskomfort i może utrudniać życie na wiele sposobów, zwłaszcza gdy ma charakter nawracający. Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć oraz jak rozpoznać charakterystyczne symptomy?
Jest kilka typowych objawów wskazujących, że mamy do czynienia z infekcją układu moczowego jaką jest zapalenie pęcherza. Należą do nich: ból, pieczenie i ogólny dyskomfort przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz i zwiększona potrzeba oddawania moczu (częstomocz), a także ból i rozpieranie w dole brzucha [1]. Przy zapaleniu pęcherza moczowego dość często pojawia się podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Mocz może mieć zabarwienie czerwone lub brunatne – świadczy to o obecności w nim krwi [1]. Symptomy te mogą być jednak również związane z innymi chorobami, dlatego diagnozę powinien postawić lekarz. Czasami przy zapaleniu pęcherza moczowego pojawia się nietrzymanie moczu, które zazwyczaj mija, gdy infekcja zostanie wyleczona [2]. Nietrzymanie moczu w wielu przypadkach jest jednak dolegliwością niezależną od stanów zapalnych dróg moczowych, o czym należy pamiętać. Warto też wiedzieć, że przypadłość tę można skutecznie leczyć, niezależnie od stopnia jej nasilenia.
Jest wiele możliwych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego. Do najczęstszych, zwłaszcza w przypadku kobiet, należy zakażenie bakteriami E. coli, które przenoszone są z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej na przykład podczas stosunku, czy w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej [1]. Do zakażenia bakteriami E. coli może dojść także w przypadku mężczyzn, jednak z uwagi na budowę ich cewki moczowej, która jest kilkukrotnie dłuższa niż u kobiet [3], jest to mniej prawdopodobne. Do zapalenia pęcherza moczowego i innych infekcji układu moczowego może dojść również z powodu zbyt długiego zalegania moczu w pęcherzu, co zdarza się przy chorobach nerek i kamicy nerkowej oraz przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn. Bakterie obecne w drogach moczowych powodują wówczas stan zapalny, którego objawy zostały opisane powyżej.
Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane obecnością chorobotwórczych bakterii leczy się najczęściej, podając pacjentowi antybiotyki o szerokim spektrum działania [1]. Zalecane jest wykonanie badania moczu z posiewem, zwłaszcza gdy zapalenie pęcherza moczowego ma charakter nawracający lub nie mija po 3 dniach leczenia. Badanie moczu z posiewem warto zrobić także po zakończeniu leczenia, by ocenić jego skuteczność. Alternatywnie można zastosować lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, na przykład dostępny bez recepty Urosal. Ma on dodatkowe działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, dzięki czemu przynosi ulgę przy dolegliwościach związanych z zakażeniem dróg moczowych. Przy nawracającym zapaleniu pęcherza moczowego, które jest częstą dolegliwością u pań, zwłaszcza w czasie menopauzy [4], zaleca się profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, chroniących układ moczowy przed infekcją. O sposobie leczenia, szczególnie przy nawracających dolegliwościach powinien zdecydować lekarz. Ważne jest właściwe postawienie diagnozy, ponieważ podobne objawy mogą nieraz towarzyszyć innym chorobom, w tym chorobom przenoszonym drogą płciową.
1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.
2. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 18.07.2022.
3. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
4. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 18.07.2022.