Sposoby leczenia zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza  moczowego to dość częsta dolegliwość, która powoduje spory dyskomfort i może utrudniać życie na wiele sposobów, zwłaszcza gdy ma charakter nawracający. Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć oraz jak rozpoznać charakterystyczne symptomy?

Objawy charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego

Jest kilka typowych objawów wskazujących, że mamy do czynienia z infekcją układu moczowego jaką jest zapalenie pęcherza. Należą do nich: ból, pieczenie i ogólny dyskomfort przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz i zwiększona potrzeba oddawania moczu (częstomocz), a także ból i rozpieranie w dole brzucha [1]. Przy zapaleniu pęcherza moczowego dość często pojawia się podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Mocz może mieć zabarwienie czerwone lub brunatne – świadczy to o obecności w nim krwi [1]. Symptomy te mogą być jednak również związane z innymi chorobami, dlatego diagnozę powinien postawić lekarz. Czasami przy zapaleniu pęcherza moczowego pojawia się nietrzymanie moczu, które zazwyczaj mija, gdy infekcja zostanie wyleczona [2]. Nietrzymanie moczu w wielu przypadkach jest jednak dolegliwością niezależną od stanów zapalnych dróg moczowych, o czym należy pamiętać. Warto też wiedzieć, że przypadłość tę można skutecznie leczyć, niezależnie od stopnia jej nasilenia.

Czym może być spowodowane zapalenie pęcherza moczowego?

Jest wiele możliwych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego. Do najczęstszych, zwłaszcza w przypadku kobiet, należy zakażenie bakteriami E. coli, które przenoszone są z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej na przykład podczas stosunku, czy w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej [1]. Do zakażenia bakteriami E. coli może dojść także w przypadku mężczyzn, jednak z uwagi na budowę ich cewki moczowej, która jest kilkukrotnie dłuższa niż u kobiet [3], jest to mniej prawdopodobne. Do zapalenia pęcherza moczowego i innych infekcji układu moczowego może dojść również z powodu zbyt długiego zalegania moczu w pęcherzu, co zdarza się przy chorobach nerek i kamicy nerkowej oraz przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn. Bakterie obecne w drogach moczowych powodują wówczas stan zapalny, którego objawy zostały opisane powyżej.

Sposoby leczenia przy infekcjach układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane obecnością chorobotwórczych bakterii leczy się najczęściej, podając pacjentowi antybiotyki o szerokim spektrum działania [1]. Zalecane jest wykonanie badania moczu z posiewem, zwłaszcza gdy zapalenie pęcherza moczowego ma charakter nawracający lub nie mija po 3 dniach leczenia. Badanie moczu z posiewem warto zrobić także po zakończeniu leczenia, by ocenić jego skuteczność. Alternatywnie można zastosować lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, na przykład dostępny bez recepty Urosal. Ma on dodatkowe działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, dzięki czemu przynosi ulgę przy dolegliwościach związanych z zakażeniem dróg moczowych. Przy nawracającym zapaleniu pęcherza moczowego, które jest częstą dolegliwością u pań, zwłaszcza w czasie menopauzy [4], zaleca się profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, chroniących układ moczowy przed infekcją. O sposobie leczenia, szczególnie przy nawracających dolegliwościach powinien zdecydować lekarz. Ważne jest właściwe postawienie diagnozy, ponieważ podobne objawy mogą nieraz towarzyszyć innym chorobom, w tym chorobom przenoszonym drogą płciową.

Bibliografia:

1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.
2. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 18.07.2022.
3. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
4. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 18.07.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany i fenol, niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.