Zapalenia pęcherza moczowego – sprawdź, jak zapobiegać i leczyć

Zapalenia pęcherza moczowego – sprawdź, jak zapobiegać i leczyć
Zapalenie pęcherza moczowego to uciążliwa i bolesna dolegliwość, która może pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dowiedz się, jakie są objawy zapalenia pęcherza, jak mu zapobiegać i jakie są metody leczenia.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Objawy ostrego zapalenia pęcherza moczowego to ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dole brzucha, zwiększona częstotliwość oddawania moczu i uczucie parcia na pęcherz. Dość często przy zapaleniu pęcherza pojawia się potrzeba natychmiastowego oddawania moczu, który może mieć czerwony lub ciemnobrunatny kolor (krwiomocz) [1]. Czasami może zdarzyć się w takiej sytuacji niekontrolowany wyciek moczu lub całkowite mimowolne opróżnienie pęcherza. Nietrzymanie moczu to jedna z konsekwencji zapalenia pęcherza, która zazwyczaj mija po wyleczeniu infekcji [2]. Dolegliwościom związanym z zapaleniem pęcherza w większości przypadków towarzyszy gorączka i złe samopoczucie.

Zapalenie pęcherza moczowego – najczęstsze przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego częściej występuje u kobiet, co ma związek z różnicami w budowie żeńskiej i męskiej cewki moczowej. W przypadku pań jest ona znacznie krótsza [3], co sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza powodowanym przez bakterie E. coli, które przenoszone są z okolic odbytu [1]. W przypadku mężczyzn do zapalenia pęcherza najczęściej przyczyniają się choroby nerek oraz łagodny przerost prostaty. Bezpośrednią przyczyną jest obecność w drogach moczowych chorobotwórczych bakterii, które wywołują stan zapalny.

Jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego?

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zapalenie pęcherza zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem (urologiem lub lekarzem rodzinnym) w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia. W leczeniu zapalenia pęcherza najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne o szerokim spektrum działania [1]. Alternatywą dla antybiotyków jest zastosowanie leku Urosal o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym, który jest dostępny bez recepty i powinien szybko przynieść ulgę w niepowikłanym zapaleniu pęcherza i dróg moczowych. Jeśli objawy utrzymują się, konieczne jest badanie moczu z posiewem i zastosowanie odpowiednio dobranego antybiotyku [1]. Jeśli w posiewie nie wykryto bakterii, należy wziąć pod uwagę inne choroby, na przykład przenoszone drogą płciową zapalenie cewki moczowej [2]. Zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza ustępują po 1-3 dniach. Nawracające zapalenie pęcherza (częsta dolegliwość u pań w okresie okołomenopauzalnym [4]) leczy się tak samo jak to o ostrym przebiegu. Można też przyjmować profilaktycznie leki przeciwbakteryjne, np. wspomniany już Urosal, który ma dodatkowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jak zapobiegać stanom zapalnym pęcherza moczowego?

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, warto zastosować metody profilaktyki zapalenia pęcherza. Są one dość proste. Należy do nich picie odpowiedniej ilości wody dziennie (wypłukuje ona z dróg moczowych i nerek szkodliwe bakterie), właściwa higiena intymna, zwłaszcza w przypadku pań (należy podmywać się w kierunku od cewki moczowej do odbytu, nigdy na odwrót), oddanie moczu wkrótce po stosunku płciowym (ta rada także dotyczy kobiet) oraz picie soku z żurawiny, który ma korzystny wpływ na kondycję pęcherza i dróg moczowych oraz zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych [1]. Można też profilaktycznie przyjmować preparaty antybakteryjne wspierające zdrowie dróg moczowych i zapobiegające stanom zapalnym pęcherza.

Bibliografia:

1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 01.06.2022.
2. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 01.06.2022.
3. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
4. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 01.06.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany i fenol, niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.